Promote Your Page Too

 

 

 
 

» Vilko Zubík
Vilko Zubík

Veru, veru, už pomaly aj u nás nastane čas vypadávania mliečnych zúbkov. Len včera sa to narodilo a teraz to už má za sebou aj zápis na ZŠ. Keďže chcem, aby sa naše dietko nebálo štrbavého obdobia, rozhodla som sa, že mu ušijem kamaráta - Vilka Zubíka. Viem, nie je to žiadna naša tradícia - je to pánske huncútstvo až hen spoza oceána, kde deti, ktorým vypadne zúbok, navštevuje cez noc zúbková víla a za mliečny zúbok im dá na výmenu peniažtek. Má to v sebe kúsok čara a tak si túto myšlienku požičiam a Vilko bude chodiť aj u nás (keď príde tá správna chvíľa, samozrejme).

Ak si chcete niečo podobné ušiť aj vy, budete potrebovať:

-látku na telo (ja som použila 100% bavlnenú Kona Cotton vo farbe Ice Peach) cca 30cm x 60cm

-na zúbkový overal minky alebo plyš cca 23cm x 50cm

-na čiapku vzorovanú látku s hviezdičkami (moja je bavlna Norton and Knightley od Susybee) 23cm x 30cm

-filcové kúsky na vrecúško (2x krúžok, 1 hviezdička), biela a modrá

-výplň (duté vlákno)

-farbičky na textil

-strih

Podľa strihu si vystrihneme z látok tieto kúsky: 2x telo z telovej látky, 2x zúbkový overal z minky alebo plyšu, 2x podsádka overalu z minky alebo plyšu, 2x čiapky z hviezdovej látky, menší krúžok z modrého filcu, väčší krúžok a hviezdu z bieleho. Striháme po čiare, prídavky sú už započítané.

Látku na telo položíme rubovou stranou von a telo zošijeme po obvode cca 4mm od okraja. Na boku jednej z nôh necháme asi 3,5cm otvor. Opatrne nastrihneme prídavky až ku švom na všetkých oblých častiach a rohoch. Prevrátime na lícovú stranu, prežehlíme  a vypcháme výplňou.

Po vypchatí zašijeme otvor ručným neviditeľným stehom.

Oba diely z hviezdičkovej látky dáme lícom k sebe a prešijeme 0,4cm od okraja, spodok necháme otvorený. Prevrátime na lícovú stranu. Na spodnej strane zahneme do rubu asi 0,5cm a prešijeme 0,1cm od okraja. Prežehlíme, urobíme uzlík na konci a čiapočka je hotová.

Teraz trošku ručného šitia: malú hviezdičku prišijeme na modrý krúžok malinkými stehmi. Ďalej modrý krúžok prišijeme na biely.

Ideme šiť zúbkový overal. Na obe časti overalu položíme lícom k lícu obe časti podsádky. Prišijeme pozdĺž horného okraja a prieramkov. Prevrátime na lícovú stranu a priložíme k sebe hlavné časti overalu lícom k lícu. Zošijeme spodnú časť overalu a prevrátime. Prišijeme hviezdičkovú nášivku na stred predného dielu tak, aby vrchná cca štvrtina ostala otvorená a vytvorila tak vrecúško.

Oblečieme Vilkovi overal a ramienka ručne zošijeme. Čiapočku nasadíme na hlavu tak, aby zadná časť hlavy bola zakrytá a zároveň aby nezakrývala Vilkovi tvár. Prišijeme ručne tak, aby nebolo vidno stehy. Teraz stačí nakresliť tvár.

Použijeme farbičky na textil, nakreslíme oči, ústa a líčka a je to hotové. Ak nemáte farbičky, oči a ústa môžete aj vyšiť.

Vilka som s láskou vytvorila podľa časopisu stitchgifts.


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

NjUxM